Stane se, že člověk myslí na všechno možné a zapomene na nějakou tu důležitou věc. Pokud na opomenutí přijdete zavčas, je možné fotografování zachránit, může se však stát, že problém odhalíte pozdě, třeba až doma při prohlížení fotografií na počítači. Na co zapomínám nejčastěji já?

1. Nastavení expozice

Občas se mi stane, že se soustředím na něco důležitého a zapomenu na samozřejmou banalitu: správné (korektní) nastavení expozice. Používám potom buď některé z uživatelských nastavení (nepoužíváte vlastní uživatelská nastavení? Měli byste.), nebo předchozí nastavení, které může být v daném případě zcela nevhodné. Často také fotografuji s nastavením automatické citlivosti ISO, takže mě nevaruje ani problém s přeexponováním nebo podexponováním, protože automatické ISO vše dorovná.

Fotografoval jsem jednou HDR panorama, slunce právě tak tak začalo vykukovat a já jsem spěchal, abych všechno stihl: bylo to asi 5 snímků při pěti expozicích pro HDR, celkem tedy 25 expozic, soustředil jsem se na počítání, dálkovou spoušť atd. a teprve při prohlížení snímků jsem zjistil, že jsem fotografoval krajinku s clonovým číslem 2.8! Samozřejmě že tím fotografování panorama skončilo, protože slunce někdy stoupá nad obzor až závratnou rychlostí.

Než začnete fotografovat, obětujte trochu vzácného času a zkontrolujte nastavení expozice. Vyhnete se tím možná obrovskému problému.

2. Karta ve čtečce

Vím o tom. Uvědomuji si to. Navíc mi po importu Lightroom oznámí, že mám kartu vyjmout. Ale – často se chci hned podívat na fotografie nebo v průběhu importu dělám na počítači něco jiného nebo dělám něco jiného jinde a na to, že je karta ve čtečce už jsem si mnohokrát vzpomněl až jsem při dalším fotografování bral fotoaparát do ruky.

Naštěstí mám ve fotoaparátech dva sloty na paměťovou kartu a mám u sebe vždy (!) maličkou taštičku s náhradními bateriemi a náhradními kartami. Tuto taštičku si při balení věcí kontroluji vždy.

3. Balónek, štěteček, mikrovlákno

Nepotřebujete je vždy, ale o to je horší, když je potřebujete a nemáte je s sebou. Stalo se mi jednou, že při motokrosu bylo kolem tolik prachu, že bylo skutečně nutné ofukovat a ofukovat… a já neměl čím. Kapesník nebo nějaký hadřík není nejlepší řešení, navíc se jemný prach spíše rozmaže, než odstraní. Podobná je situace třeba při fotografování v řepkovém poli.

4. Baterie

Jak jsem napsal o něco výše, mám s sebou vždy taštičku s kartami (paměťovými) a náhradními bateriemi. Ve fotoaparátech mám stejné baterie, takže nemám problém s výměnou.

Je ale až zarážející, kolikrát se mi už stalo, že mi na kurz dorazí někdo, kdo po několika prvních záběrech přijde s tím, že je bez „šťávy“. Obvykle se to také týká někoho, komu ani já, ani nikdo z ostatních nemůže náhradní baterií pomoci.

5. Polarizační filtr

Nejde o to, že si ho zapomenu vzít. Se sluneční clonou si nemusíte všimnout nasazeného polarizačního filtru. A pokud člověk nevěnuje dostatek pozornosti expozici (nepřemýšlí o ní alespoň trošku), může mu uniknout vzhledem k situaci neadekvátní prodlužování expozičního času nebo zvyšování citlivosti ISO.

Je to nepříjemné, ale člověk, aby pořád přemýšlel o tom, co a jak dělá.

Slíbil jsem jeden problém navíc. V mém případě to někdy je:

Rychloupínací destička

Obvykle mám destičku na každém fotoaparátu a na každém objektivu, který má stativový třmen. Zvykl jsem si na to a někdy destičku na fotoaparátu nebo objektivu využívám při držení. Už se mi ale několikrát stalo, že jsem s sebou měl vše: fotoaparáty, objektivy a stativy, ale ani jednu destičku. V jednom případě, když jsem byl venku na několik dní, a fotografovat ze stativu jsem skutečně potřeboval, musel jsem jít nakupovat. Bohužel příslušnou manfrotto destičku neměli – kuriózní ale bylo to, že jsem místo poměrně drahé manfrotto destičky koupil v nějaké super slevové akci v místním obchůdku s fototechnikou v podstatě za cenu samotné destičky celý lehký manfrotto stativ i s destičkou.

Jak se těmto problémům vyhnout? je dobré udělat si malý tahák a před odchodem a potom i před samotným fotografováním si projít to nejdůležitější.

Na co zapomínáte – ať už před fotografováním nebo při něm – nejčastěji vy?

 

0 komentáře

Napsat komentář

Chcete se přidat do diskuze?
Neváhejte přispět.

Napsat komentář