Vedle hlavního oblíbeného editoru používá většina fotografů ještě některé plug-iny nebo programy na speciální činnosti. Značné oblibě se těšila a stále těší sada Google Nik Collection nebo alespoň některé její části.

Řada fotografů používala především Silver Efex Pro na převody do černobílé a velmi rozsáhlé možnosti úpravy čb fotografií. Osobně jsem k tomu přidával i Sharpener Pro případně i modul pro potlačení šumu Dfine.

Celý balík pak obsahuje ještě modul Analog Efex Pro (úpravy pro dosažení vzhledu klasických filmů, ikonických fotoaparátů nebo objektivů), HDR Efex Pro (vytváření tzv. HDR fotografií), Color Efex Pro (možnosti barevných korekcí a různých kreativních efektů) a Viveza (zajímavý editor s možností selektivních, lokálních úprav).

Google teď přichází se zajímavou zprávou: celý balík je ke stažení zdarma (https://www.google.com/nikcollection/). Pro mě je to zpráva dobrá i špatná. Dobré je to, že rozšíření a používání tohoto zajímavého nástroje už nestojí v cestě cena, která byla pro řadu zájemců asi na hraně toho, co by byli ochotni zaplatit (mám pocit, že se pohybovala kolem 150 USD).

Obávám se ale toho, zda to není signál, že Google nebude mít příliš zájem na tom, aby tento balík držel na úrovni vhodné pro poloprofesionální použití.

V každém případě v cestě k tomu Nik Collection alespoň vyzkoušet už stojí pouze lenost a neochota zkoušet nové věci, problémy s angličtinou případně používání jiných podobných aplikací. Jenom připomínám, že Nik Collection funguje jako plug-in přímo z prostředí Lightroom i Photoshop.

0 komentáře

Napsat komentář

Chcete se přidat do diskuze?
Neváhejte přispět.

Napsat komentář