Občas se stane, že potřebuji něco rychle a jednoduše „cvaknout“; nějakou drobnost, květ, prsten s diamantem apod. Má to být spíše forma záznamu než propracovaná fotografie, něco pro připomenutí nebo k vyzkoušení, jak by to asi mohlo dopadnout…

(Tabletop je termín, který se používá pro fotografování produktů nebo obecně čehokoli, většinou menšího, na „desce stolu“; je to téměř synonymum pro produktovou fotografii.) Obvykle to pro mě znamená najít kousek volné plochy, kam se dá ta věc jednoduše naaranžovat, vytáhnout nějaké světlo, případně i pozadí – i když je to jenom forma poznámky, nemusí to být zase až tak hnusné (takové to: „To nevadí, že tam je ten radiátor, to je jenom narychlo…“).

Dostal jsem dárek, z něhož jsem byl původně trochu rozpačitý: skládací fotografický světelný box. Jmenuje se to Puluz – LED Portable Photo Studio. Je to taková jednoduchá papírová skládačka, z níž se poskládá kostka bez jedné stěny. Součástí je několik barevných pozadí a hlavně dva LED pásky, které se napájí přes USB.

Poskládal jsem, postavil na počítač a už jsem to několikrát na různé drobnosti použil, naposledy na jeden z úlovků našeho kotěte:

Za myšky ji chválím, ale o ještěrky s ní bojuji, a většinou se mi je podaří zachránit – i když ještěrky někdy přijdou k menší úhoně. Tuto jsem zachránil, umístil do boxu, vyfotografoval a vypustil na zahradu.

Box určitě není na práci na vysoké úrovni, ale pro fotografie na web určitě stačí, a já ho mám okamžitě po ruce a mohu ho použít bez jakýchkoli příprav a chystání.

Poznámka ke kompozici

K obrázku ještě doplním: Není to samozřejmě dobrý snímek, ani ne kvůli chybějícímu ocásku ještěrky, ale především kvůli pravé noze ještěrky, která je ukryta za hlavou, a také kvůli pozici hlavy. Nechtěl jsem ale ještěrku trápit delším fotografováním, myslím, že jí stačilo dobrodružství s kotětem. Píšu to sem proto, že se velmi často setkávám s názory typu: „Jé, to je hezký obrázek, vůbec nevadí, že tam chybí hlava a že přes to jde ten stín atd. atd.“ Je potřeba si uvědomit, že takové nedostatky vadí, ne že nevadí. Zde vadí absence nohy, což znamená, že bych to nikdy nevydával za fotografii ještěrky. Použil jsem to pouze pro ilustraci – jak toho boxu, tak i pro kritiku kompozice.

Tady je druhý snímek, kerý ukazuje, že ještěrka pravou přední má. Pro neznalé věci: kotě ocásek neukouslo. Jedná se o obranný manévr ještěrky, která si stažením svalů konec ocásku „ucvikne“. Svíjející se kousek někdy odláká pozornost predátora a ještěrka má šanci uniknout. Je to něco podobného, jako když ponorky  nebo letadla vypouštějí klamné cíle, které na sebe mají přilákat zaměřovací systémy nepřátelských torpéd nebo raket.

Na zahradě mi již běhá několik generací ještěrek s dorostlými ocásky.

0 komentáře

Napsat komentář

Chcete se přidat do diskuze?
Neváhejte přispět.

Napsat komentář