Každou chvíli člověk vidí v TV, čte nebo slyší o tom, jak je kdosi obžalován z „nehospodárného zacházení s prostředky státu, organizace…“. Někdo se zaměřil na jeho minulou činnost (ve vedení společnosti, státní správě, zastupitelstvu obce…) a zjistil, že se to nebo ono dalo udělat jinak a že vznikla „škoda“ v takové a takové výši. Podíval jsem se na nějaké kalkulace tisku a asi začnu nosit kartáček a pastu stále s sebou.

Obvykle poptáváme tisk u nejméně tří, častěji ale ve více tiskárnách. Ceny se samozřejmě liší, někdy je to pár korun, jindy desetikorun. Někomu lépe vyhovuje taková zakázka, jinému jiná. Teď mi přišla kalkulace ceny za tisk jedné knížky a nabídka ze sedmi tiskáren se liší o 40 Kč (ceny od 70 do 110 Kč). S vysokou pravděpodobností by se našel někdo, kdo by to vytiskl možná za 60 Kč. To je rozdíl 10 Kč proti nejnižší a 30 proti průměrné ceně, kterou jsme dostali.

Mohl bych obeslat celou republiku, zahrnout okolní státy, napsat do zemí Blízkého i Dálného východu a možná bych se s cenou dostal ještě kousek níž.

Když ale budu počítat jenom s tím, že by se dala každá kniha, kterou jsme vydali, vytisknout jenom o korunku, dvě levněji, než jsem to zadal, tak za posledních 10 let jsem promrhal několik miliónů korun.

Pak mi došlo, že nejde jenom o toto. Co když se ozvou děti, že jsem nákupem předražené stravy promrhal částku, kterou jsem mohl investovat do jejich vzdělání?

Je asi skutečně nejvyšší čas začít s sebou nosit kartáček a zubní pastu. Nevíte někdo, kde se to dá pořídit nejlevněji?

0 komentáře

Napsat komentář

Chcete se přidat do diskuze?
Neváhejte přispět.

Napsat komentář