Často dostávám dotazy podobného rázu: Mám takové a takové fotografie, co s tím? Dá se udělat to nebo ono? Jak mám tisknout? Jak mám upravit, aby to vypadalo dobře? Tentokrát přišel dotaz: 1. Mohu upravovat fotografie na flashce? 2. Nedaří se mi barevné úpravy, jak mohu snímky převést na černobílé? 3. Kolik pixelů potřebuji pro tisk na A4?

Každý z dotazů by mohl obsáhnout rozsáhlý článek, ale zkusím to velmi stručně:

1. Mohu upravovat fotografie na flashce?

Je jedno, kde je umístěna fotografie, kterou v Zoner Photo Studiu upravujete, zda přímo na disku počítače, na flash disku, na síťovém disku… Program k ní musí mít pouze přístup. (V případě aplikace Lightroom jsou dostupné pouze fotografie, které byly do aplikace naimportovány, ale pokud pracujete s tzv. Smart Preview, aplikace nemusí mít k fotografii v době úprav přímý přístup.)

2. Nedaří se mi barevné úpravy, jak mohu snímky převést na černobílé?

Převést fotografii z barevné do stupňů šedé je možné v Zoner Photo Studiu celou řadou způsobů. Samotný filtr  Odstíny šedé umožňuje provést celou řadu různých převodů včetně tzv. uživatelského nastavení. Existují však i jiné způsoby, např. filtr Míchání kanálů, skvěle funguje také filtr Barevné tónování, můžete použít Mapování tonality se staženou sytostí a řadu dalších postupů. Abych se držel často používané pouťové terminologie – dechberoucí možnosti nabízí modul Silver Efex Pro, který je součástí Google Nik Collection. Tuto aplikaci je možné stáhnout a v plném rozsahu používat zdarma. Nik Collection funguje samostatně i jako plug-in v Zoner Photo Studio.

3. Kolik pixelů potřebuji pro tisk na A4?

Pro tisk na inkoustové tiskárně bude spolehlivě stačit rozlišení 250 ppi (pixelů na palec). Toto rozlišení přibližně odpovídá 100 ppc (pixelů na centimetr, jeden palec je 2,54 cm). Hodnota 100 ppc znamená, že pro tisk potřebujete obrázek, který má na každý cm vytištěné fotografie 100 pixelů (obrazových bodů). Pro tisk na formát A4 o rozměrech 21 x 29,7 cm je tedy potřeba obrázek, který má alespoň 2100 x 2970 px. Pokud je obrázek poněkud větší, nevadí to. Při výrazně větším počtu obrazových bodů je vhodné jejich počet upravit na optimální např. pomocí příkazu Změnit rozměry v Zoner Photo Studiu. Je samozřejmě potřeba upravit ořezem poměr stran a určitě před tiskem obrázky patřičně doostřit.

K některým z témat se ještě vrátíme podrobněji. Máte-li problém, ptejte se.

0 komentáře

Napsat komentář

Chcete se přidat do diskuze?
Neváhejte přispět.

Napsat komentář