Fotografování zvířat v zoologických zahradách je především zábavou, ale také cestou, jak zvířata lépe poznat. Je to samozřejmě něco zcela jiného, než pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí, ale každý nemá touhu strávit hodiny v těsné blízkosti krokodýla nebo několik dní sledovat třeba divoké koně, abyste se k nim mohli přiblížit na desítky metrů a fotografovat. Než se vypravíte do zoo, možná se vám bude hodit několik drobných rad, doporučení a tipů.

1. Fotoaparát a objektiv

Za nejvhodnější považuji fotoaparáty s větším senzorem (zrcadlovky, bezzrcadlovky), můžete ale použít i lepší kompakty, velmi omezené možnosti mají malé kompakty, mobily, tablety apod. Za ideální považuji objektiv zoom s rozsahem kolem 70-200 mm. To odpovídá hodnotám asi kolem 45 až 140 mm pro zrcadlovky s menším senzorem nebo bezzrcadlovky. Pro kompakty s crop faktorem kolem 5 až 6 by šlo o ohniskové vzdálenosti 12 až 40 mm.

_N802106

2. Další vybavení

Stativ není příliš vhodný, jednak zavazíte ostatním návštěvníkům, někde nemusí být jeho použití povoleno a navíc je to něco, o co se musíte starat. Všechno, co budete mít s sebou, doporučuji mít na sobě, v brašně nebo batohu, nic neodkládat. Vhodnější než stativ je monopod. Při fotografování vodních ptáků, přes sklo nebo při plném slunci se může hodit polarizační filtr. V zoo nepoužívám blesk – i když to třeba není přímo zakázáno.

3. Nesnažte se fotografovat všechno

Ideální je buď zahradu znát, nebo se s ní alespoň předem seznámit a mít plán fotografování. Nesnažte se vyfotografovat všechno. V zoo je potřeba být trpělivý a čekat na příležitost. Počítejte s tím, že zvířata mají svoje hodiny aktivity, odpočinku, krmení. Vyberte si, co chcete fotografovat a podle toho načasujte svoji „návštěvu“. Nebojte se zeptat zaměstnanců zoo, kdy je zvíře aktivní, kdy ho krmí, většinou vám ochotně poradí.

_N802054

4. Fotografujte cedule

Je velmi užitečné vyfotografovat si ceduli nebo popisku, jaké zvíře jste to vlastně fotografovali. Toto je tip, který platí obecně, zejména pro turistickou a dovolenkovou fotografii.

5. Do zoo jděte sami

Není možné, abyste spojili fotografování zvířat se starostí o děti nebo s výletem s přítelem nebo přítelkyní, kteří nefotografují. V nejhorším případě se alespoň předem domluvte na tom, že určitý čas návštěvy zoo plánujete využít pro fotografování.

6. Překážky

Mříže, pletivo, sklo a jiné překážky chrání jak návštěvníky před zvířaty, tak i obráceně. Při fotografování lze některé z nich překonat pomocí vhodného způsobu fotografování, obvykle s využitím malé hloubky ostrosti, tj. použitím velmi malého clonového čísla a co největší přiblížením se k překážce. Pozor ale na bod 7.

P1010712

7. Bezpečnost

Bezpečnost vás, ostatních návštěvníků a zvířat má nejvyšší prioritu. Případů, kdy došlo ke zranění neopatrného návštěvníka nebo k nedobrovolnému „zapůjčení“ fotografické techniky šikovné opičce, je mnoho. Vaše fotografování nemůže rušit ani ostatní návštěvníky, ani samotná zvířata. Neupoutávejte pozornost zvířat klepáním na sklo nebo na mříže, nelákejte zvířata krmením, pokud to není povoleno – a v takových případech používejte pouze to, co zoo obvykle sama nabízí.

Pokud se vám podaří několik zajímavých snímků, je to hezká odměna za vaši námahu. Pokud ne, strávili jste alespoň několik hodin zajímavým pozorováním zvířat. A na závěr: nepodvádějte. Pokud snímek vznikne v zoo nebo v podobném prostředí, je zbytečné vydávat ho za snímek z divoké přírody.

V nabídce elektronických publikací najdete na tomto webu podrobnější příručku Fotografujte dobře zvířata v zoologické zahradě. Ta se zabývá jak vlastním fotografování, tak i některými úpravami snímků, např. potlačením pozadí, odstraněním rušivých prvků apod.

0 komentáře

Napsat komentář

Chcete se přidat do diskuze?
Neváhejte přispět.

Napsat komentář