Vždy doporučuji projít si snímky po fotografování a udělat si z nich nějaké závěry pro příště. Dnešní fotografování mi připomnělo:

  • To, co nechám z výbavy doma, se ukáže jako důležité. Dnes to byly chrániče na kolena, které s sebou obvykle ven beru, a na kamenité hrázi rybníka jsem litoval, že zůstaly doma.
  • Mít plán a držet se ho. Měl jsem namířeno na nějaké ptáčky a uvidíte, jak to dopadlo.
  • Polarizační filtr. Je to sice drahá hračka, ale jeho účinek se při fotografování některých věcí v přírodě nedá dodatečně ničím nahradit.

Ale zpět k titulku: Měl jsem sice namířeno fotografovat ptáky, ale nechal jsem se obloudit tak silným kvákáním žab, že jsem se šel podívat a zůstal u nich. Stovky žab provozovaly sex:

_N800140

Ty, které neměly partnera, na mě zkoušely něco jako: Polib mě a uvidíš!

_N800177

Já jsem si ale spíše připomínal jeden ze svých nejoblíbenějších předmětů: analytickou deskriptivní geometrii. Kam se posunout, abych získal volný průhled na žábu mezi různě v prostoru rozmístěnými stébly trávy. Pokud bych byl trochu neopatrný, žába zmizí. Je potřeba si představit, odkud by to mohlo jít fotografovat, a zkusit se tam opatrně přemístit. Pokud zapomenete na nějaký ten lístek nebo stéblo před objektivem, změní se na zelený závoj:

_N800215

Někdy vhodné místo znamená, že ve vodě se octne fotograf a žabky se sluní na břehu:

_N800234

Fotografuji v těchto případech super telezoomem 200-500 mm. Jak vidíte z obrázků, hloubka ostrosti je i při zaclonění na f/11 právě tak na hranici.

Řada lidí se domnívá, že výkonný teleobjektiv může nahradit makroobjektiv. Není tomu tak. Telezoomy obvykle dokážou zaostřit až na poměrně velké vzdálenosti. Zmiňovaný objektiv 200-500 mm zaostří asi na 2,5 m a dosáhne tak největšího zvětšení kolem 4 : 1, tj. objekt je na senzoru asi 4x menší než ve skutečnosti, což má k makrofotografii hodně daleko. Tyto objektivy je ale možné použít na fotografování detailu, bez ohledu na jeho kýčovitost:

_N800248

A pokud je objektiv a fotoaparát dostatečně kvalitní, je možné udělat i dostatečně kvalitní výřez a detail:

_N800248-2

A kde zůstal smutek? Jednak jsem si při fotografování toho motýla vzpomněl na to, jak bývávaly vysychající kaluže po dešti v létě doslova obaleny motýly, a já dnes při fotografování viděl asi tři. A když jsem fotografoval tohoto motýlka, zaregistroval jsem stín a zjistil, že mi nad hlavou prolétá tento krasavec:

_N800300 _N800296

… ale jak vidíte, než jsem stačil zareagovat, byl pryč. Stihl jsem dva snímky a ani jeden není ostrý. Šel jsem fotografovat ptáky a nemám ani jeden snímek.

0 komentáře

Napsat komentář

Chcete se přidat do diskuze?
Neváhejte přispět.

Napsat komentář