Jednou za čas přijde okamžik, kdy se člověk rozhoduje jaký fotoaparát koupit. Může to být vůbec první fotoaparát nebo další v řadě případně náhrada za ten utopený na dovolené. Někdy má člověk zcela jasnou představu, jaký přístroj chce nebo potřebuje, ale v celé řadě případů spíše tápe a prochází se stále klesajícím sebevědomím nekonečnou nabídku obchodníků s fotografickou technikou proloženou obtížně srozumitelnými odbornými pojmy. Pojďme se podívat na několik tipů, které by mohly pomoci při rozhodování.

V tomto krátkém článku není možné se věnovat všem aspektům, které jsou důležité při výběru fotoaparátu, ale podíváme se na několik z těch, které mohou pomoci zúžit výběr na několik modelů. Před vlastním nákupem je dobré si fotoaparát vyzkoušet přímo v prodejně a případně požádat o možnost vyfotografovat si s fotoaparátem i několik snímků – samozřejmě na svoji donesenou kartu – a ty si potom v klidu doma prohlédnout.

1. Peníze

Ve fotografii platí zcela určitě jedna zásada: Dostanete to, co si zaplatíte. Za více peněz bude více muziky. Rozmyslete si, kolik skutečně chcete za fotoaparát utratit, protože každá tisícikoruna bude hrát svoji roli. Velmi důležité je rozhodnutí, zda je to na dlouhou dobu konečná suma, kterou chcete utratit, nebo se jedná o první z řady investic. Konkrétně: Pokud chcete koupit něco do 20 tis. Kč a dalších několik let už do fotografování peníze nevkládat, bude vaše rozhodování asi jiné ve srovnání se situací, kdy se rozhodnete letos vynaložit třeba 15 tis. Kč a v dalších letech fotografické vybavení dokupovat dál. V prvním případě může být vaše volba omezena na kompaktní fotoaparát, ve druhém případě na menší zrcadlovku se setovým objektivem a postupným doplňováním vybavení v dalších letech.

Je dobře si uvědomit jednu věc: Novinky bývají drahé. Starší fotoaparát (mám na mysli datum výroby, ne bazar) se sice nebude pyšnit posledním typem senzoru, ale jinými parametry může být naprosto srovnatelný s posledním, ale výrazně dražším modelem.

2. Účel

Na co fotoaparát pořizujete? Rodinná fotografie? Dovolené, výlety, turistika? Speciální účely jako je třeba podvodní fotografie, makro, portrétní fotografie? Chcete se věnovat reportážní fotografii nebo třeba potřebujete fotografovat sport? Chcete se fotografii věnovat profesionálně? Důvodů může být celá řada a pokud bude pro turistickou nebo rodinnou fotografii šikovný malý a lehký kompakt, který se dá nosit třeba v kapse, do studia se bude hodit univerzální zrcadlovka a postupně dokupované kvalitní objektivy.

V případě fotoaparátů s výměnnými objektivy (zrcadlovky a tzv. bezzrcadlovky) je situace jednodušší o to, že můžete zvolit samostatně vhodné tělo a k němu potom objektivy podle účelu.

U kompaktních přístrojů tuto možnost nemáte a účel, pro který si fotoaparát kupujete, musíte zhodnotit hned. Některé kompakty jsou svými vlastnostmi ideální pro interiérové fotografování (např. vysoká světelnost, ale třeba menší zoom), jiné jsou skvělé pro fotografování venku, třeba i pro fotografování zvířat (obrovský rozsah zoomu, výkonná stabilizace atd.).

3. Světelnost objektivu

U výměnných objektivů pro zrcadlovky a bezzrcadlovky je světelnost (zjednodušeně nejmenší nastavitelné clonové číslo) samozřejmě jedním z důležitých faktorů při nákupu, ale u kompaktu je to ještě důležitější. Nevyhovující objektiv můžete prodat a koupit nový, ale u kompaktu tuto možnost nemáte – museli byste prodat celý fotoaparát. Je proto potřeba světelnosti objektivu věnovat pozornost při nákupu. Světelnost najdete obvykle uvedenou přímo na objektivu, např. ve tvaru F 1.8 nebo 3.6-6.3 apod. Najdete ji uvedenu i v manuálu nebo v parametrech na stránkách produktu u prodejce. Dostupné vysoce světelné objektivy dosahují hodnot nejnižších clonových čísel 1.8 nebo až 1.4 i méně. Čím světelnější objektiv, tím více umožní průchod světlu a dovolí zkrátit expoziční časy bez zvyšování citlivosti ISO i při nižší hladině světla (typicky při fotografování v interiérech, na akcích, koncertech apod.)

Pro mě osobně je důležité (a pro vás by mohlo být také) vedle samotné hodnoty světelnosti také to, zda má objektiv světelnost konstantní nebo proměnnou. Konstantní světelnost znamená, že v celém rozsahu zoomování se světelnost nemění. V opačném případě bude světelnost s delší ohniskovou vzdáleností i výrazně klesat. Praktický dopad je ten, že např. při fotografování celé scény a přechodu na detail se může vlivem automatického snížení světelnosti výrazně prodloužit expoziční čas a to bez vašeho vědomí.

4. Zoom

Rozsah zoomu pro vás může být důležitý, ale nemusí. V případě výměnných objektivů je možné rozsah ohniskových vzdáleností měnit výměnou objektivu. S rozsahem zoomu obvykle poněkud klesá kvalita zobrazování – čím delší rozsah zoomu, tím horší vlastnosti objektivu, a to jak celkově, tak i na okrajích rozsahu (při nejmenší a největší ohniskové vzdálenosti). V předchozím bodu jsem zmínil změnu světelnosti při zoomování, může ale jít i o aberaci, vinětaci nebo třeba geometrické vady apod.

Nejkvalitnějšími objektivy stále zůstávají pevné objektivy (s neměnnou ohniskovou vzdáleností, např. 50 mm), ale zoomy s poměrem 3x až 4x patří také mezi velmi kvalitní. Na druhou stranu je např. kompakt s 30násobným zoomem dokonale univerzální fotoaparát, obsáhne s jedním objektivem rozsah od velmi širokoúhlých záběrů až po detaily vzdálených objektů, ale za cenu nižší kvality zobrazení.

U kompaktních fotoaparátů se můžete setkat jak s pevnými objektivy (jsou obvykle velmi kvalitní a určené pro street fotografii, reportáže apod.), se zoomy v rozsahu až 4x (obvykle mají velmi světelné objektivy a jsou vhodné pro rodinnou fotografii, fotografování v interiérech, na akcích atd.) až po superzoomy s 30- a vícenásobnými zoomy, které jsou vhodné např. pro cestovatelskou fotografii, fotografování v přírodě apod.

5. Jak se vám líbí

Vypůjčil jsem si tento název hlavně pro ty, kdo se zajímají o kompaktní fotoaparáty. Je potřeba, aby vám fotoaparát vyhovoval svými rozměry, vahou a ovládáním. Ergonomie v tomto případě hraje velmi důležitou roli. Pro někoho s větší rukou a silnějšími prsty může být ovládání fotoaparátu prostřednictvím dotykového displeje nepoužitelné. Je důležité si fotoaparát vyzkoušet. Nejde jenom o výsledné fotografie, ale zejména o ovládání fotoaparátu. Co je dostupné pomocí tlačítek a koleček přímo na těle fotoaparátu? Jak často budete muset použít menu, když bude potřeba nastavit nebo pozměnit parametry fotografování?

Významnou roli může hrát i to, zda je ve vašem okolí někdo, kdo má stejný fotoaparát: rada od zkušeného uživatele se může ukázat jako velmi cenná, zejména pro začátečníka.

Mýtus: Rozlišení a bonusy

Smiřte se s tím, že rozlišení fotoaparátu není tím nejdůležitějším. Existují fotoaparáty s rozlišením přes 50 Mpx (mega pixilů, miliónu pixelů), ale většina profesionálních zrcadlovek se drží v rozsahu od 20 do 30 Mpx. Kompaktní fotoaparát s rozlišením 12 Mpx může být díky ostatním parametrům lepší koupí než jiný s rozlišením 20 Mpx, který je sice novější, ale řadou jiných parametrů zaostává třeba za svým předchůdcem.

Větší rozlišení na senzoru stejné velikosti může přinášet více šumu. A co je podstatné: pokud vaše fotografie končí pouze na webových stránkách a ve webových galeriích, postačil by vám většinou fotoaparát s rozlišením kolem 2 Mpx. Pro tisk fotografie na formát velikosti A4 vám postačí přibližně 6 až 8 Mpx. Větší rozlišení se samozřejmě může hodit pro provádění ořezů a výřezů, ale neměl by to být ten rozhodující argument při výběru fotoaparátu.

A ještě jedna drobná rada na konec: Nedejte příliš na různé dárky nebo bonusy. Paměťová karta zdarma nebo hadřík z mikrovlákna by neměly být argumenty, které vás přimějí koupit si dotyčný fotoaparát v ceně tisíců a desetitisíců korun. V případě dodávaného bonusové programového vybavení si ověřte, zda nejde o omezenou verzi nebo časově omezenou licenci.

V každém případě vám přeji dobrou volbu a skvělé snímky s novým fotoaparátem.

0 komentáře

Napsat komentář

Chcete se přidat do diskuze?
Neváhejte přispět.

Napsat komentář